69

Тут говорят!
Авторизация
Список форумов
Войти через акаунт

Горад Ліда - а ці есць там беларусы!?
Подписаться/отписаться на тему (функция доступна только для зарегистрированных пользователей) Любимая тема (вкл/выкл) []

Страницы: 1  2  3   из  3
Добавление сообщений к этой теме для незарегистрированных пользователей невозможно
Тему смотрит 1 незарегистрированный пользователь
Модераторы
Рейтинг темы: * (51683 просмотрa)
Вы не можете создавать новые темы
Вы не можете отвечать на сообщения
Вы не можете прикреплять вложения
Вы не можете редактировать свои сообщения

Ранма-кун Ранма-кун в оффлайне

новичок

Ранма-кун на старте

Вось я сам з гэтага горада, жыву тут шмат часу.Але амаль ні разу не заўважаў людзей, якія размаўляюць па-беларуску. Акрамя мяне і некаторых маіх сяброў(эпізадычна) Чаму? Можа не там шукаю.Адзавіцеся людзі, будзем гаманіць

--------------------
...Сделают бровки домиком, губки бантиком и глаза непонимающие...

Сырнік Сырнік в оффлайне

графоман

Сырнік делает успехи Сырнік делает успехи Сырнік делает успехи Сырнік делает успехи Сырнік делает успехи Сырнік делает успехи Сырнік делает успехи Сырнік делает успехи

Ранма-кун (03.06.06 00:10) писал(a):
Вось я сам з гэтага горада, жыву тут шмат часу.Але амаль ні разу не заўважаў людзей, якія размаўляюць па-беларуску. Акрамя мяне і некаторых маіх сяброў(эпізадычна) Чаму? Можа не там шукаю.Адзавіцеся людзі, будзем гаманіць

Наведайце іншыя беларускія гарады - і там таксама амаль ні разу не заўважыце людзей, якія размаўляюць па-беларуску.

--------------------
Сыр змяшчае вітаміны A, D, E, B1, B2, PP, C, пантатаінавую кіслату і іншыя карысныя рэчывы.

ajatalah ajatalah в оффлайне

графоман

ajatalah делает успехи ajatalah делает успехи ajatalah делает успехи ajatalah делает успехи ajatalah делает успехи ajatalah делает успехи ajatalah делает успехи

Між іншым, паводле вынікаў перапісу 1999 г. Ліда была прызнаная за самы беларускамоўны горад.

viktorklim viktorklim в оффлайне

ветеран

viktorklim на старте viktorklim на старте viktorklim на старте viktorklim на старте viktorklim на старте viktorklim на старте viktorklim на старте viktorklim на старте viktorklim на старте viktorklim на старте viktorklim на старте

По сёлам проедь ,колхозник

новичок

Ранма-кун на старте

pan_sudzilouski (03.06.06 18:09) писал(a):
Між іншым, паводле вынікаў перапісу 1999 г. Ліда была прызнаная за самы беларускамоўны горад.

Вось-вось. Аказваецца была прызнана, але на самой справе..... Уяўляю, што робіцца ў іншых гарадах І яшчэ будуць казаць, што ў нас робіцца ўсе для мовы

--------------------

новичок

Ранма-кун на старте

Шкада, шкада.... Вось і апраўдаліся мае горшыя думкі!!! Паставім пытанне па-іншаму: "Людзі-Беларусы з Лідскага раена"

--------------------

Вока назіральніка Вока назіральніка в оффлайне

забанен

Вока назіральніка стремится к лучшему Вока назіральніка стремится к лучшему Вока назіральніка стремится к лучшему Вока назіральніка стремится к лучшему

Можа быць, яны не размаўляюць па-беларуску ПУБЛІЧНА, а больш дома?

Корешок Корешок в оффлайне

графоман

Корешок делает успехи Корешок делает успехи Корешок делает успехи Корешок делает успехи Корешок делает успехи Корешок делает успехи Корешок делает успехи

Странно. Kроме белoрусов кто там еще?

--------------------
И дpoжит сигаретка в руке, а взгляды женщин как ласковый сон…

новичок

Ранма-кун на старте

Ну хаця б на форуме можна па-беларуску пагутарыць? Вось вам і сацыялагічныя апытанні....

--------------------

Labas Labas в оффлайне

графоман

Labas популярный Labas популярный Labas популярный Labas популярный Labas популярный Labas популярный Labas популярный Labas популярный Labas популярный Labas популярный Labas популярный

Корешок (08.06.06 19:10) писал(a):
Странно. Kроме белoрусов кто там еще?

В Лиде и районе литовцев больше, чем беларусов

Вока назіральніка Вока назіральніка в оффлайне

забанен

Вока назіральніка стремится к лучшему Вока назіральніка стремится к лучшему Вока назіральніка стремится к лучшему Вока назіральніка стремится к лучшему

Ранма-кун (09.06.06 19:32) писал(a):
Ну хаця б на форуме можна па-беларуску пагутарыць? Вось вам і сацыялагічныя апытанні....

Можна. Хаця й тут, як у грамадзтве, стаўленьне да гэтага не зусім адэкватнае.

sier sier в оффлайне

завсегдатай

sier популярный sier популярный sier популярный sier популярный sier популярный sier популярный sier популярный sier популярный sier популярный sier популярный sier популярный

я когда был там в командировке, наткнулся на карту города 1990 года. так по статистике 33 процента населения - поляки. а белорусов всего процентов 45.

новичок

Ранма-кун на старте

Такое пачуцце, што ў нас у рэспубліцы большы працэнт насельніцтва - гэта тутэйшыя. Не палякі, не беларусы, не літоўцы - ніхто!!!

--------------------

Анікі Анікі сейчас на форумах

Вялікі князь

Анікі суперзвезда Анікі суперзвезда Анікі суперзвезда Анікі суперзвезда Анікі суперзвезда Анікі суперзвезда Анікі суперзвезда Анікі суперзвезда Анікі суперзвезда Анікі суперзвезда Анікі суперзвезда

Labas (11.06.06 13:22) писал(a):
В Лиде и районе литовцев больше, чем беларусов

О, Лабас всплыл.А кто такие литовцы, может хоть сейчас скажете, а так и не удосужились на пяти форумах?

--------------------
Хочу. Могу. Люблю. И не говорите, что так не бывает. Я уже давно создаю свою Вселенную...

KypBA KypBA в оффлайне

новичок

KypBA на старте

люди не знаю белорусского и всё тут...

--------------------
учите юмор, что бы понимать русских!

zoo1978 zoo1978 в оффлайне

писатель

zoo1978 популярный zoo1978 популярный zoo1978 популярный zoo1978 популярный zoo1978 популярный zoo1978 популярный zoo1978 популярный zoo1978 популярный zoo1978 популярный zoo1978 популярный zoo1978 популярный

Voishalk (13.06.06 11:05) писал(a):
О, Лабас всплыл.А кто такие литовцы, может хоть сейчас скажете, а так и не удосужились на пяти форумах?

Перед грядущей кавалерийской атакой на Вильню не забудьте устроить оборонительные рубежи начиная от Молодечно.

zhegota zhegota в оффлайне

энтузиаст

zhegota на старте

Дарэчы, некаторыя шалёныя летувисы лічаць Ліду сваей этнічнай тэрыторыяй

энтузиаст

zhegota на старте

Ранма-кун (13.06.06 00:08) писал(a):
Такое пачуцце, што ў нас у рэспубліцы большы працэнт насельніцтва - гэта тутэйшыя. Не палякі, не беларусы, не літоўцы - ніхто!!!

Калі іх пра гэта запытаеш, яны адкажуць прыкладна наступнае:"Я белорус, но я не люблю беларускій язык"

Вялікі князь

Анікі суперзвезда Анікі суперзвезда Анікі суперзвезда Анікі суперзвезда Анікі суперзвезда Анікі суперзвезда Анікі суперзвезда Анікі суперзвезда Анікі суперзвезда Анікі суперзвезда Анікі суперзвезда

zoo1978 (13.06.06 11:20) писал(a):
Перед грядущей кавалерийской атакой на Вильню не забудьте устроить оборонительные рубежи начиная от Молодечно.

Машэка, в атаку мы пойдет не на конях и на танках.
Мы атакуем словом и правдой. А вы знаете кто есть Слово, машэка?

--------------------
Хочу. Могу. Люблю. И не говорите, что так не бывает. Я уже давно создаю свою Вселенную...

Labas Labas в оффлайне

графоман

Labas популярный Labas популярный Labas популярный Labas популярный Labas популярный Labas популярный Labas популярный Labas популярный Labas популярный Labas популярный Labas популярный

zhegota (13.06.06 14:05) писал(a):
Дарэчы, некаторыя шалёныя летувисы лічаць Ліду сваей этнічнай тэрыторыяй

Объясните этимологию названия города Лида и докажите, что это не литовское название...

энтузиаст

zhegota на старте

Labas (15.06.06 22:10) писал(a):
Объясните этимологию названия города Лида и докажите, что это не литовское название...

Этымалогію слова Ліда я не ведаю, але лічыць па адной этымалогіі, што Ліда-этнічная тэрыторыя летувісаў абсурдна. Вільня таксама не летувіскі горад,бо там да другой сусветнай на летувіскай размаўлялі адзінкі,а ўласна летувісы складалі вельмі нязначную колькасць насльніцтва(меньш за 2%). А цяпер дакажыце мне адваротнае.

Labas Labas в оффлайне

графоман

zhegota (15.06.06 23:02) писал(a):
Этымалогію слова Ліда я не ведаю, але лічыць па адной этымалогіі, што Ліда-этнічная тэрыторыя летувісаў абсурдна.

Это как в советское время колхозные доярки на фоне фермы говорили в телекамеру: "Книгу Солженицина "Архипелаг ГУЛаг" я не читала, но знаю, что это лживая антисоветская писанина, сплошная клевета на Советский строй!!!"

Labas Labas в оффлайне

графоман

Вільня таксама не летувіскі горад,бо там да другой сусветнай на летувіскай размаўлялі адзінкі,а ўласна летувісы складалі вельмі нязначную колькасць насльніцтва(меньш за 2%). А цяпер дакажыце мне адваротнае.

По данным всеобщей переписи жителей СССР 1970 года (т.е. во время расцвета советской оккупации) среди жителей Риги было 40,9% латышей. Согласно вашей логики, это латышский или русский город?А в 1940 году Рига каким городом был по составу населения и языку общения?А Кенигсберг в 1944 году какой город был по составу населения и языку общения? А спустя 10 лет в 1954 году Калининград какой город по составу населения и языку общения?Ответьте. Если способны пошевелить извилиной...

энтузиаст

zhegota на старте

Labas (16.06.06 21:30) писал(a):
Это как в советское время: "Книгу Солженицина "Архипелаг ГУЛаг" я не читал, но знаю, что это лживая антисоветская писанина, сплошная клевета на Советский строй!!!"

Я не адмаўляю, што назва горада Ліда магчыма мае балцкае паходжанне,але яшчэ паўтараю, што на гэтай падставе лічыць Ліду летувіскай этнічнай тэрыторыяй абсурдна. На Беларусі шмат назваў маюць балцкае паходжанне. Дарэчы, чуў, што летувісы Ліду называюць Лыдой. Ну а калі вы ведаеце пра этымалогію слова Ліду, дык распавядзіце мне, бо ствараецца такое ўражанне, што кажучы па-руску "хотите повыпендриваться".

энтузиаст

zhegota на старте

По данным всеобщей переписи жителей СССР 1970 года (т.е. во время расцвета советской оккупации) среди жителей Риги было 40,9% латышей. Согласно вашей логики, это латышский или русский город?А в 1940 году Рига каким городом был по составу населения и языку общения?А Кенигсберг в 1944 году какой город был по составу населения и языку общения? А спустя 10 лет в 1954 году Калининград какой город по составу населения и языку общения?
Па-першае 40,9% латышей, гэта не меньш за 2%,як у Вільні. Па-другое туды за часы Саветаў ехала шмат рускіх, як напрыклад у Баку-самы многанацыянальны горад былога Саюза. Па-трэцяе можа я крыху некарэктна сфармуляваў пытанне, тады удакладняю, я меў на увазе этнічную тэрыторыю, а не нацыянальную прыналежнасць. А што як не мова гэтую этнічную тэрыторыю вызначае. У Савецкім Саюзе руская мова была мовай міжнацыянальных зносін, праводзілася палітыка русіфікаціі,таму так і атрымалася.
Ответьте. Если способны пошевелить извилиной...
Вось толькі хаміць не трэба Але мы адыйшлі ад тэмы. Дакажыце, што Ліда-летувіская этнічная тэрыторыя. Адной этымалогіі мала. ]

Labas Labas в оффлайне

графоман

zhegota (16.06.06 22:38) писал(a):
Вось толькі хаміць не трэба

Кто хамит-то? Похоже, что хамите вы, сударь, простым нажатием клавишь присваивая ЧУЖИЕ этнические территории. Вы читайте НАУЧНЫЕ исследования и оценивайте ФАКТЫ, а не фантастику доморощенных псевдоисториков. Которые, кстати, очень сильно дискредитируют идею национального возрождения белорусов.

Labas Labas в оффлайне

графоман

zhegota (16.06.06 21:45) писал(a):
Я не адмаўляю, што назва горада Ліда магчыма мае балцкае паходжанне,але яшчэ паўтараю, што на гэтай падставе лічыць Ліду летувіскай этнічнай тэрыторыяй абсурдна.

Слово lydimas по-литовски значит "освобожденная от леса площадка путем вырубки, выжега", "обробатываемая, пахотная площадка в лесу", "плоская, не холмистая территория". Сокращенная, разговорная версия версия этого слова - lyda.
Так же и многие другие названия северо-западных населенных пунктов современной Беларуси имеют балтское происхождение (Бакшты, Полоцк, Ашмяны). Вам наверно известно, что свыше 90% гидронимов (названий рек и озер) в Беларуси имеют балтское происхождение?
В течение тысячелетий эта территория терала балтское население и волна славянизации двигалась на северо-запад. Поэтому, если говорить о 10-15 веках, то Lyda - этнически литовская территория. После Унии она начала быстро славянизироваться, окончательное "решение литовского вопроса" в районе Лиды началось с первой русско-царской оккупацией после раздела Речи (разгром католических монастырей, запрет литовской письменности), потом польской оккупации (опять запрет литовских школ, переписывание литовских имен и фамилий на польский манер) и, наконец, второй русско-сталинской оккупации, которая забила последний гвоздь в гроб не только литовского этноса в районе Лиды, но и заодно белорусского. В конце-концов Литва освободилась и начала ВОССТАНАВЛИВАТЬ свой этнос на той территории, которая осталась после тысячелетнего этнического напора славян. Беларусь не смогла стать полностью независимой и жесткий процесс русификации через 10-20 лет окончательно решит "белорусский вопрос". Вот тогда такие как вы, начитавшись фантастических книжек от истории, будут говорить, что Лида - исконно русская (и никак не белорусская) этническая территория. И никакая другая. Мол, докажите обратное если в Лиде уже нет беларусов ...
Вы понимает всю глупость вашего подобного мышления?

Поэтому, если говорить об этносах и их ареалах, то ВСЕГДА следует говорить о ВРЕМЕНИ, о конкретном периоде, а не огульно.

Labas Labas в оффлайне

графоман

Этымалогію слова Ліда я не ведаю, але лічыць па адной этымалогіі, што Ліда-этнічная тэрыторыя летувісаў абсурдна. Вільня таксама не летувіскі горад,бо там да другой сусветнай на летувіскай размаўлялі адзінкі,а ўласна летувісы складалі вельмі нязначную колькасць насльніцтва(меньш за 2%). А цяпер дакажыце мне адваротнае.

А чей тогда это был город?
Попутно вам отмечу дабы у вас память не хромала "тут помню, а тут не помню", что согласно той же переписи, на которую вы ссылаетесь, в 1940 году в Вильнюсе проживало 4% белорусов от числа всех жителей. Так чей этнический город Вильнюс был в 1940 году "да другой сусветнай"
2% - литовцы, 4%-белорусы... Кто остальные 94% горожан ???

новичок

Ранма-кун на старте

2 Labas:Пасьля чытання Вашых допісаў узьнікае шмат пытанняў:1. Вы якую Літву маеце на ўвазе - Рэспубліку Летува альбо Літву ВКЛ2. Працягніце лягічны ланцужок: Вільня - Вільнюс, Коўна - Каўнас, Ліда - ??? Так атрымліваецца?3. Балтызацыя і славянізацыя - працэсы, якія праходзілі раней за X-XV стагоддзе. У XIII стагоддзі Міндоўг ужо княжыў у ВКЛ.4. """В конце-концов Литва освободилась и начала ВОССТАНАВЛИВАТЬ свой этнос на той территории, которая осталась после тысячелетнего этнического напора славян""" А гэта як? Аўкштайты і жамойты, продкі сучасных, узнаўлялі свой МАГУТНЫ этнас, пасьля тысячагодняга ўплыва нядобрых славян? 5. Але, калі Вы мелі на ўвазе Літву ВКЛ, то Вы маеце рацыю.Чакаю адказаў на мае пытаньні.

--------------------

Labas Labas в оффлайне

графоман

Ранма-кун (17.06.06 00:09) писал(a):
1. Вы якую Літву маеце на ўвазе - Рэспубліку Летува альбо Літву ВКЛ.

Между этими государственными образованиями расстояние в несколько сот лет. Я говорю об этнониме, а не о политониме. Не путайте эти две совершенно разные вещи.

Labas Labas в оффлайне

графоман

2. Працягніце лягічны ланцужок: Вільня - Вільнюс, Коўна - Каўнас, Ліда - ??? Так атрымліваецца?.

Нет, не так. Вильнюс всегда был многонациональным городом (как все столицы метрополий) и никогда не был чисто литовским, польским, русским, белорусским, еврейским... Хотя этимология названия - балтское. Его население ВСЕГДА было смешанным. Соответственно и названий несколько: литовское Vilnius, руськое (от слова Русь), ныне белорусское - Biльня, польское - Wilno. Во время первой русской (царской) и польской оккупаций использовалась польская версия названия города Wilno, с 1939 года литовская версия Vilnius, которая по праву принята во всем мире.Остальные города надо писать все наоборот:Kaunas - Ковно,Varena - ВаренаTrakai - ТрокиAshmena - ОшмяныVija - ИуеGervechiai - Гервяты Kreva - КревоBokshtai - БакштыZetela - ДятловоPaltiska - ПолоцкMedilas - МядельNarutis - Нарочь и т.д.Все эти названия балтские, основаны балтами и имеют балтскую этимологию.

Labas Labas в оффлайне

графоман

3. Балтызацыя і славянізацыя - працэсы, якія праходзілі раней за X-XV стагоддзе. У XIII стагоддзі Міндоўг ужо княжыў у ВКЛ.

Балтизации не было. Была только славянизация.
За последние 2 тысячелетия балты потеряли 3/4 своей этнической территории, только за последнее тысячелетие 1/2 территорий. Славяне же только увеличивали свой ареал расселения.
Уж все и позабыли, что названия городов Москва и Можайск имеют балтское происхождение...

энтузиаст

zhegota на старте

Labas (16.06.06 22:56) писал(a):
Кто хамит-то? Похоже, что хамите вы, сударь, простым нажатием клавишь присваивая ЧУЖИЕ этнические территории. Вы читайте НАУЧНЫЕ исследования и оценивайте ФАКТЫ, а не фантастику доморощенных псевдоисториков. Которые, кстати, очень сильно дискредитируют идею национального возрождения белорусов.

Чужыя этнічныя тэрыторыі? Можа,яшчэ запатрабуеце аўтаноміі ў складзе РБ ці наогул выхаду з яе і далучэння да Летувы? Мне вашая пазіцыя нагадвае сітуацыю з Палессем. Кіньце, калі ласка, спасылку на НАУЧНЫЕ исследования. А прозвішчы "доморощенных псевдоисториков",якія дыскрэдытуюць ідэю нацыянальнага Адраджэння назавіце? Вельмі цікава даведацца пра гэтых "нягоднікаў"?

энтузиаст

zhegota на старте

Вы понимает всю глупость вашего подобного мышления?
Цікава, згодна вашай логіке арабы могуць лічыць сваей этнічнай тэрыторыяй амаль увесь Пірэнейскі паўвостраў, яны ж ім валодалі дзесьці 7 стагоддзяў. Так ці не?
Поэтому, если говорить об этносах и их ареалах, то ВСЕГДА следует говорить о ВРЕМЕНИ, о конкретном периоде, а не огульно.
Менавіта так. Мы з вамі абмяркоўваем сенняшнюю сітуацію,а не 10-15 стагоддзе, калі вы не зразумелі.А пакуль прагледзе вось гэтую мапу.

Labas Labas в оффлайне

графоман

zhegota (17.06.06 15:41) писал(a):
Менавіта так. Мы з вамі абмяркоўваем сенняшнюю сітуацію,а не 10-15 стагоддзе, калі вы не зразумелі.
А пакуль прагледзе вось гэтую мапу.

Вы все-таки не поняли меня.
Вы говорите "Мы з вамі абмяркоўваем сенняшнюю сітуацію" и показываете карту 100-140-летней давности.
Сколько я ТУТ сталкиваюсь с новоявленными знатоками белорусской истории, то все без исключения передвигают временные границы на 100, 200, 300 лет. Рекорд ТУТ поставил один Товарищ, который сместился на 500 лет. Так что ваш пролет на сотню лет в пределах нормы новобелорусской историографии...
Если говорить о сегодняшней ситуации, то сегодня национальный состав Вильнюса таков:
57,8% - литовцы;
18,7 % - поляки;
14% - русские;
4% - беларусы;
0,5% - евреи.

На протяжении всей истории переписей населения Вильнюса 19-20 веков беларусы НИКОГДА не превышали 4-5% барьер от всего числа жителей города. Это исторический факт.

Labas Labas в оффлайне

графоман

zhegota (17.06.06 15:17) писал(a):
Чужыя этнічныя тэрыторыі? Можа,яшчэ запатрабуеце аўтаноміі ў складзе РБ ці наогул выхаду з яе і далучэння да Летувы?

В 1941 году несколько районов Лидской области должны были перейти из состава Белорусской ССР в состав Литовской ССР, так как подавляющее большинство жителей были литовцы. Все документы уже были подготовлены, помешала война. После войны этот вопрос уже не поднимался.

новичок

Ранма-кун на старте

Вы яшчэ не адказалі на ўсе мае пытанні, паважаны.

--------------------

Вялікі князь

Labas (16.06.06 23:19) писал(a):
Слово lydimas по-литовски значит "освобожденная от леса площадка путем вырубки, выжега", "обробатываемая, пахотная площадка в лесу", "плоская, не холмистая территория". Сокращенная, разговорная версия версия э... ...и в Лиде уже нет беларусов ... Вы понимает всю глупость вашего подобного мышления?Поэтому, если говорить об этносах и их ареалах, то ВСЕГДА следует говорить о ВРЕМЕНИ, о конкретном периоде, а не огульно.

Лабас, у вас опять началось сезонное обострение, вы опять хотите 400 страниц форумов по соплям получать?Придумал, ***, или выкопал откуда-то слово "лидимас" и орет, что в Лиде спрадвек летувисы жили.Милок, город зовется Лидой, а не Лидимой. Засуньте свой новоделанный летувиский язык подальше - его нельзя применять к названию, которое было известно раньше вашего летувиского новодела.

--------------------

Вялікі князь

Labas (17.06.06 13:27) писал(a):
Нет, не так. Вильнюс всегда был многонациональным городом (как все столицы метрополий) и никогда не был чисто литовским, польским, русским, белорусским, еврейским... Хотя этимология названия - балтское. Его ... ...- ИуеGervechiai - Гервяты Kreva - КревоBokshtai - БакштыZetela - ДятловоPaltiska - ПолоцкMedilas - МядельNarutis - Нарочь и т.д.Все эти названия балтские, основаны балтами и имеют балтскую этимологию.

Убогонькой вы мой, Вильнюс существует с 1939, даже 1945 года. А Вильня существовала как мимнимум 800 лет, а вы свой новопридуманный язык начала 20 столетия подсовываете. Угомонитесь, клоун!

--------------------

Вялікі князь

Labas (17.06.06 17:53) писал(a):
В 1941 году несколько районов Лидской области должны были перейти из состава Белорусской ССР в состав Литовской ССР, так как подавляющее большинство жителей были литовцы. Все документы уже были подготовлены, помешала война. После войны этот вопрос уже не поднимался.

И никогда не передадут. Как только Летува вякнет на официальном уровне про какую-нибудь территориальную претензию к Беларуси - это сразу будет полный пипец Летуве. Поэтому помалкивайте, Лабусь!
Вы за Вильню бойтесь, Лабасик, молитесь усердно, чтобы Летуву Европа не сдала в случае маленького или большого шухера. Вас даже НАТО толком охранять не хочет - самолеты снуют туда-обратно - только беларуские ВВС на своей и на летувиской территории работают.

--------------------

Вялікі князь

Labas (17.06.06 16:33) писал(a):
Вы все-таки не поняли меня. Вы говорите "Мы з вамі абмяркоўваем сенняшнюю сітуацію" и показываете карту 100-140-летней давности. Сколько я ТУТ сталкиваюсь с нов... ... - русские;4% - беларусы;0,5% - евреи.На протяжении всей истории переписей населения Вильнюса 19-20 веков беларусы НИКОГДА не превышали 4-5% барьер от всего числа жителей города. Это исторический факт.

Факт, говорите. Да ваших летувисов посребти, так там половина беларусов с изувеченными фамилиями, типа этого, у которого самолет конфисковали. Он не Блажявичюс, а простой Блажевич, которых полно в Беларуси.

--------------------

Вялікі князь

Labas (15.06.06 22:10) писал(a):

Мил человек, докажите, что это не славянское название.Это излюбленный метод Лабаса - он требует доказать то, чего не существует в природе и почему то свои аксиомы он не хочет доказывать.А как показывает практика, аксиомы эти вовсе не аксиомы, а вялотекущая шизофрения с вкраплениями паранои.

--------------------

Вялікі князь

Лабас, вы на форум Гардинаса загляните - типа тоже этническая летувиская территория. А как звали героя 14 века в борьбе з крыжаками - Давидас Гардинаский? Тьфу, ***, такое только написать можно, но выговорить нельзя.

--------------------

Pablo Pablo в оффлайне

завсегдатай

Pablo популярный Pablo популярный Pablo популярный Pablo популярный Pablo популярный Pablo популярный Pablo популярный Pablo популярный Pablo популярный Pablo популярный Pablo популярный

Ранма-кун (09.06.06 19:32) писал(a):

Праз два тыднi вярнуся у родны горад пасьля 7-i год атрымоуваньня адукацыi у сталiцы.

новичок

Ранма-кун на старте

Pablo (18.06.06 03:07) писал(a):
Праз два тыднi вярнуся у родны горад пасьля 7-i год атрымоуваньня адукацыi у сталiцы.

Вось так і атрымоўваецца: адзін прыязжае дадому, я, мабыць, хутка паеду вучыцца. Але агульная колькасць ня зменіцца

--------------------

энтузиаст

zhegota на старте

Labas (17.06.06 17:53) писал(a):

Гэта была звычайная практыка ў часы Саветаў. Але вы пішаце некалькі раенаў, хутчэй некалькі населеных пунктаў. Калі нават некалькі раенаў, дык мне падаецца, што гэта была палітычная акцыя, каб неяк апраўдацца за акупацыю Летувы. Інакш кажучы, "кинули кость".Цяпер прывяду прыклад. Некалькі населеных пунктаў былі перададзены ў склад Магілёўскай вобласці згодна з указам Прэзідыума Вярхоўнага Савета СССР "Аб перадачы часткі тэрыторыі Мазырскага сельсавета з Смаленскай вобласці РСФСР у Магілеўскую вобласць БССР і частковым змяненнем у сувязі з гэтым граніцы паміж РСФСР і БССР " ад 17 лістапада 1964 г.

murkavtuzurke2 murkavtuzurke2 в оффлайне

забанен

murkavtuzurke2 стремится к лучшему murkavtuzurke2 стремится к лучшему murkavtuzurke2 стремится к лучшему murkavtuzurke2 стремится к лучшему

Voishalk (18.06.06 03:00) писал(a):
Лабас, вы на форум Гардинаса загляните - типа тоже этническая летувиская территория. А как звали героя 14 века в борьбе з крыжаками - Давидас Гардинаский? Тьфу, ***, такое только написать можно, но выговорить нельзя.

Войшалк! Лабас ,конечно, перегибает.Но балтские племена ,судя по раскопкам,жили чуть ли не до серединыУкраины. Так ,что Кий,судя по-всему был Киявичюсом .Перемешалось всё...Чорта два разберёш.Кстати наш национальный герой ,Д.Гарадзенски был женат на лабаске Бируте

энтузиаст

zhegota на старте

Мапа з'яўляецца доказам, што Ліда есць беларуская этнічная тэрыторыя. Ці зноўку будзеце лямантаваць пра "доморощенных псевдоисториков"? Дарэчы, так і не назвалі ніводнага прозвішча?
На протяжении всей истории переписей населения Вильнюса 19-20 веков беларусы НИКОГДА не превышали 4-5% барьер от всего числа жителей города. Это исторический факт.
Згодзен, гістарычны факт, але есць дадзеныя перапісу, дзе беларусы складаюць большасць насельніцтва ў Віленскай губерніі. Таксама мушу зазначыць, што беларусаў-каталікоў лічылі палякамі. http://ethno.iatp.by/2/e13a.htm http://kamunikat.fontel.net/pdf/bzh/22/09.pdfРабіце высновы, шаноўны

новичок

Ранма-кун на старте

Ізноў 2 Labas:1. " В XX веке - веке потрясений - Лида девять раз переходила из рук в руки - девять раз менялась власть и язык делопроизводства. В рамках каждой новой власти менялось административное устройство, 7 раз менялась форма собственности. Годы экономического рассвета прерывались мировыми войнами, результаты труда уничтожались. Четырежды резко менялся национальный состав горожан." Гэта словы нашага Лідскага гісторыка.Гэта што тычыцца вашых допісаў пра нацыянальны склад. Ў дваццатым стагодьдзі там наогул нельга нічога дакладна вызначыць, а вы кажаце пра якую-та псэўданезалежнасьць раенаў... Хто змог адарваць кавалак, да якога належылі Вільня(дзякуючы Маскве) і г.д. - той і стаў весьці сваю палітыку А ўвогуле, пачытайце Лявона Луцкевіча. Там усе дасціпна напісана пра гісторыю Вільні. Спасылку даць дакладна не магу, але дзесьці на www.library.by, разьдзел Гісторыя Беларусі. P.S. Масква - фіна-ўгорскі тапанім

--------------------

murkavtuzurke2 murkavtuzurke2 в оффлайне

забанен

murkavtuzurke2 стремится к лучшему murkavtuzurke2 стремится к лучшему murkavtuzurke2 стремится к лучшему murkavtuzurke2 стремится к лучшему

Ссылкам в Интернете мало верю.Не раз на лажу нарывался.Энциклопедия Брокгауза и ЭфронаЛида— уездный город Виленской губернии, при реке Лиде. Есть предположение, что город основан вскоре после разорения в 1180 г. Дейновского княжества (см.). В 1380 г. Л. была подарена Ягайлом Войдыле, который был женат на его сестре Марии, но в следующем году кн. Кейстут взял Л. и повесил Войдылу. С 1396 по 1399 г. в Л. жил Тохтамыш, бежавший из орды. В 1434 г. Л. была сожжена кн. Свидригайло, но замка он не мог взять. Город подвергался несколько раз нападению русских (в 1655, 1659 и 1694 г.), а в 1702 г. — шведов. Уездным городом Л. с 1796 г. Сохранились развалины замка, построенного Гедимином (1326). Жителей 7864 (3954 мужч. и 3910 женщ.): евреев 5326, католиков 1523, православных 915, протестантов 62, магометан 14, раскольн. 12, проч. исповеданий 12. Дворян 485, духовного сословия 48, поч. граждан и купцов 129, мещан 5693, крестьян 1188, военн. сословия 311, проч. сословий 10. Православная церковь, 1 католическая, 1 евр. синагога, 10 молитв. домов. Городских доходов 8160 р., расходов 8296 р., в том числе на город. управление 1986 р., народн. образование 286 р., врачебную помощь 480 р. Фабрики и заводы: 1 пивомедоваренн. (на 35000 р.), 1 водочный (на 15670 р.), табачн. фабр. (на 46430 р.), кирпичный зав. (на 4080 р.). Свидетельств на право торговли в 1893 г. выдано 942. 2-классное уездное училище, приходское учил. с женскою сменою, еврейское 1-кл. начальн. учил. Городская и еврейск. больницы, аптека. Комитет общества Красного Креста.Лидский уезд занимает, по вычислению Стрельбицкого, 4934,7 кв. вер. Площадь уезда ровная и только местами пересечена невысокими холмами. Берега реки Неман от Белицы возвышенны и местами образуют обрывы. В имении Юндзила находится магнитная руда. Местами находятся железные и серные колчеданы; болота содержат много железной окиси, там же встречаются охра, солоноватые и серные воды. Известняк добывается в Дубичской волости около 5 т. возов в год, а в Великоможейсковской волости до 10 т. пд. При д. Ищолнянах производится постоянная разработка горшечной глины, ок. 10 т. пд. в год. Кирпичная глина добывается по всему уезду: кирпича из нее приготовляется около 2 млн. штук в год. Дер. Вайкалаки, Ляцкой вол., поставляет жернова. Почва преимущественно суглинистая и песчаная. Попадается и хрящеватая почва, смешанная с черноземом. Вся площадь уезда лежит в системе р. Немана, который протекает по уезду около 100 в. Он судоходен на всем протяжении и незначительные пристани на нем находятся при с. Докудове, Вашкевичах и др. В него впадает р. Гавия, Нарев, Неманск, Лебеда, Липичанка, Костра и др. По р. Гавии и р. Дзитве сплавляют лес. Более значительные озера: Дуба (до 14 в окр.), Пеляса (до 11 в. в окр.) и Матора. Болот довольно много, преимущественно в сев.-зап. части (Пелясские, Конявские и др.) и на юго-вост. (Плебанские, Домбровенские, Докудовские). Под лесом 61000 дес.; казенных лесов 19870 дес. Лес по преимуществу хвойный. Леса главным образом расположены по левому берегу р. Немана и по берегам реки Дзитвы, Костры и Плясы. Славятся докудовские дубровые рощи. Жителей 183497 (89977 мжч. и 93500 жнщ.): православных 49335, католиков 107986, протестантов 112, евреев 25420, раскольников 72, магометан 521, прочих исповеданий. Дворян 4430, духовного сословия 235, почетных граждан и купцов 1485, мещан 25348, крестьян 148711, военного сословия 3122, проч. сословий 116. Татары переселены сюда (с. Некратунзе) вел. кн. литовским в 1395 и 1398 г., из числа взятых в плен под Азовом. Главное занятие жителей — земледелие. Всей земли 513135 дес.: дворянам принадлежит 195960 дес., мещанам 12470 дес., крестьянам 225320 дес., казне 39580 дес., церковным причтам и монастырям 2200 дес. Остальная земля принадлежит городам, частным обществам и т. п. В 1894 г. озимой рожью засеяно 65206 дес., озимой пшеницей 930 дес., яровой рожью 958 д., яровой пшеницей 214 дес., овсом 30266 дес., ячменем 10621 дес., гречихой 13299 дес., горохом 3414 дес., чечевицей 152 дес., бобами 166 дес., картофелем 8068 дес., льняным семенем 1418 дес., конопляным семенем 211 дес. В незначительном количестве разводится свекловица. Садоводство и огородничество развивается. Груши и яблоки вывозятся в Вильно, Ковно, Двинск и т. д. Лошадей 21435, рогатого скота 61320 гол., овец простых 55580, тонкорунных 1145, коз 1286, свиней 39420. Конские заводы небольшие, разводят местную породу, несколько улучшенную при помощи виленской казенной заводской конюшни. Кустарные промыслы мало развиты, кроме лесных (отправка леса по Неману, рубка и заготовка дров, сидка смолы и дегтя и т. д.). В некоторых селениях делают бублики и кренделя. Фабрик и заводов было: винокуренных 6 (на 49900 р.), спичечный 1 (на 18410 р.), лесопильный 1 (2870 р.), смоляный 1 (на 3150 р.), стеклянный 1 (на 7200 р.), кирпичных 3 (на 6200 р.). 24 волости, сельских обществ 83, селений 1098, двор. 9202. Првсл. црк. 22, костелов 31, синагога 1, евр. молитв. домов 26, мечеть 1. 2 лечебницы, 4 приемн. покоя, 3 врача, 7 фельдшеров, 3 повивальн. бабки, ветеринарный врач с фельдшером. Вольнопрактикующих врачей 6, аптек 4. Народных школ министерства народного просвещения 26. На содержание школ поступило от сельских обществ более 7 тыс. р. Несколько частных еврейских училищ. Курганов довольно много; их называют в св.-зап. части уезда "татарскими и шведскими могилами". В них находили серебряные и бронзовые вещи, древние литовские монеты, пражские гроши XIV в., каменные молотки, кремневые стрелы и т. д. Несколько городищ, остатки валов. Литературу см. Виленская губ.А. Ф. С.
Страницы: 1  2  3   из  3
Загрузка...