83

Тут говорят!
Авторизация
Список форумов
Войти через акаунт

лепшы беларускі спектакль
Подписаться/отписаться на тему (функция доступна только для зарегистрированных пользователей) Любимая тема (вкл/выкл) []

Страницы: 1  2  3  4  5   из  5
Добавление сообщений к этой теме для незарегистрированных пользователей невозможно
Тему смотрит 1 незарегистрированный пользователь
Модераторы
Рейтинг темы:   (14494 просмотрa)
Вы не можете создавать новые темы
Вы не можете отвечать на сообщения
Вы не можете прикреплять вложения
Вы не можете редактировать свои сообщения

Maryjka Maryjka в оффлайне

ветеран

Maryjka популярный Maryjka популярный Maryjka популярный Maryjka популярный Maryjka популярный Maryjka популярный Maryjka популярный Maryjka популярный Maryjka популярный Maryjka популярный Maryjka популярный

Dzied Mazdaj (21.02.04 01:41) писал(a):
Неяк у Наваполацку гістарычныя клюбы аб'ядналіся з мэтай паставіць спэктакль. Доўга працавалі й выдалі "Гедыміна". Можа й не зусім прафэсыйна, але з натхненьнем гралі акторы. Тады яшчэ ўзьнікла ідэя кіно зьняць, але падобна на тое, што яна павісла ў паветры.

Менскія рыцарскія клюбы таксама спрабавалі зрабіць штосьці такое ўвесну на" Белым замку". Даўно я так не рагатала... Пастаноўка была вельмі аматарская, наіўная... Было шмат ляпаў - напрыклад, забілі рыцара, а са сцэны прыбраць няма каму. (Дык яго "непрыкметна "за нагу ў кулісы зацягвалі ) Альбо б'юцца два хлопцы і пакрысе выходзяць з залі... А дзьверы не адчыняюцца - бо іх з таго боку з усяе сілы падпірае вахцёрка...
Але самы катарсыс у залі быў падчас "сцэны на караблі", калі галоўныя героі вячэраюць, "чым Бог паслаў", збраяносец выцягвае з каша хлеб, ламае яго... і на ўсю залю чуваць лопаньне плёнкі на батоне!!! Гэта было нешта. Але таксама 5 хвілінаў пляскалі стоячы

--------------------
снег падумаеш ты i пачнецца зiма

Dzied Mazdaj Dzied Mazdaj в оффлайне

ветеран

Dzied Mazdaj популярный Dzied Mazdaj популярный Dzied Mazdaj популярный Dzied Mazdaj популярный Dzied Mazdaj популярный Dzied Mazdaj популярный Dzied Mazdaj популярный Dzied Mazdaj популярный Dzied Mazdaj популярный Dzied Mazdaj популярный Dzied Mazdaj популярный

Maryjka (22.02.04 01:02) писал(a):
Менскія рыцарскія клюбы таксама спрабавалі зрабіць штосьці такое ўвесну на" Белым замку". Даўно я так не рагатала... Пастаноўка была вельмі аматарская, наіўная... Было шмат ляпаў - напрыклад, забілі рыцара, а са сцэны прыбраць няма каму. (Дык яго "непрыкметна "за нагу ў кулісы зацягвалі ) Альбо б'юцца два хлопцы і пакрысе выходзяць з залі... А дзьверы не адчыняюцца - бо іх з таго боку з усяе сілы падпірае вахцёрка...Але самы катарсыс у залі быў падчас "сцэны на караблі", калі галоўныя героі вячэраюць, "чым Бог паслаў", збраяносец выцягвае з каша хлеб, ламае яго... і на ўсю залю чуваць лопаньне плёнкі на батоне!!! Гэта было нешта. Але таксама 5 хвілінаў пляскалі стоячы

Ці ж ляпы вызначаюць якасьць спэктаклю? Я лічу, што ва ўсім, што зьвязана з мастацтвам, галоўную ролю граюць пачуцьці, а не скептычнае стаўленьне. Няхай яно для навукі застаецца. Мастацтва ж у першую чаргу трэба адчуваць, а не разумець.

--------------------
Каб любiць Беларусь, нашу мiлую маму,
Трэба ў розных краях пабываць.

strel strel в оффлайне

писатель

strel популярный strel популярный strel популярный strel популярный strel популярный strel популярный strel популярный strel популярный strel популярный strel популярный strel популярный

Dzied Mazdaj (22.02.04 00:37) писал(a):
Ці ж ляпы вызначаюць якасьць спэктаклю? Я лічу, што ва ўсім, што зьвязана з мастацтвам, галоўную ролю граюць пачуцьці, а не скептычнае стаўленьне. Няхай яно для навукі застаецца. Мастацтва ж у першую чаргу трэба адчуваць, а не разумець.

(едуць стрэлы грахачасхватка будзе гарача!)гэта гледзячы якое мастацтва.калі гаворка ідзе пра аматарскія рэфлексіі гурткоўцаў=рыцароўцаў, то тут важны сам факт творчасці, трэба ўміляцца, раняць слёзкі і казаць, ах как здорава. думаць там няма чаго, ужо прабачце мяне за рэзказсьць, трэба сцябацца, весяліцца, атрымліваць ад гульні задавальненне, бо аматарскае мастацтва перш за ўсё геданістычна, а ўсё астатняе потым.а калі мастак дэкларуе, што ён схаваў у мастацкім тэксце думку, то трэба яе вылучаць! вядома ж, з удзелам таго, што вы завеце пачуццямі.

--------------------
Чем одностороннее мнение, тем доступнее оно для большинства...
В.Г.Белинский (с)

Топинамбуp Топинамбуp в оффлайне

писатель

Топинамбуp популярный Топинамбуp популярный Топинамбуp популярный Топинамбуp популярный Топинамбуp популярный Топинамбуp популярный Топинамбуp популярный Топинамбуp популярный Топинамбуp популярный Топинамбуp популярный Топинамбуp популярный

runas (21.02.04 00:00) писал(a):
Я был более терпелив: перенес "Деметриус", вымучил "Христос и Антихрист". Но "Гамлет" стал последней каплей.Предлагаю поджечь Русский театр.

А вось мне Хрыстос ды Антыхрыст зпадабаліся.. Магчыма таму што галоўныя ролі выконваюць больш-меньш улюбеныя мной акторы. А на Гамлета не пайду толькі таму што Гамлета грае С.Чаркас (так здаецца яго імя??), вельмі ўжо ён мне не да спадобы прыйшоўся на "Срочно требуется Самоубійца"А паліць Рускі Драматычны ня трэба - я яшчэ Калігулу ня бачыў

--------------------
Потому что гладиолус

strel strel в оффлайне

писатель

strel популярный strel популярный strel популярный strel популярный strel популярный strel популярный strel популярный strel популярный strel популярный strel популярный strel популярный

Класная рэч С.В.Цалкам у стылістыцы Больш чым дождж. Але больш канцэптуальна і значна бліжэй да першакрыніцы. Зноўку расказваць пра выдатна падабраныя музыку і пластыку не варта. Акцёрскіх дасягненняў адзінае нешмат. На ўзроўні выглядае Белахвосцік.У прынцыпе, мне больш падабаецца такі глядацкі тэатр, чымся КІМ, Дзіўная місіс Сэвідж і г.д.Хто-небудзь бачыў КАЛАСНІКІ?А між тым, п'еса - пераможца конкурса рэж. эксплікацыяў. Будзе наступнай серадоў у РТБД

--------------------
В.Г.Белинский (с)

strel strel в оффлайне

писатель

Між іншым Кірычэнка таксама выглядае досыць файна, я нават сказаў бы, нечакана файна ў ролі Фірса. Проста выдатна...

--------------------
В.Г.Белинский (с)

strel strel в оффлайне

писатель

Адбылася прэм'ера спектаклю "ЕДІНОРОГІ" па матывах Тома Стопарда, Сергея Казлова. Выклікала змешаныя пачуцці. Было менавіта гаўняна зроблена, што характэрна для ўсіх любіцельскіх пастановак. Недаробленыя мізансцэны (дакладней не зробленыя зусім), непатрэбная мітусня, поўная адсутнасць дзейнага выкарыстання выдатнай пляцоўкі. Але нешматлікія гледачы былі задаволеныя самім фактам такой імпрэзы, што для любіцельскага тэатра таксама характэрна, хоць і было халаднавата. На пытанні аб паўторным паказе ўдзельнікі ад адказу ўхіляюцца.

--------------------
В.Г.Белинский (с)

Elina-17 Elina-17 в оффлайне

новичок

Elina-17 на старте

А мне очень понравился спектакль "Сочетание несочетаемого", поставленный студентами 4-го курса БГАИ! СУПЕР!!! Советую! Если есть кто-нибудь тут из тех, кто там учится, плиз.... Напишите мне на мыло, что-нибудь про то, насколько трудно поступить и ваще! ПЛИЗ!

--------------------
Жизнь прекрасна!!

strel strel в оффлайне

писатель

Elina-17 (06.03.04 19:11) писал(a):
А мне очень понравился спектакль "Сочетание несочетаемого", поставленный студентами 4-го курса БГАИ! СУПЕР!!! Советую! Если есть кто-нибудь тут из тех, кто там учится, плиз.... Напишите мне на мыло, что-нибудь про то, насколько трудно поступить и ваще! ПЛИЗ!

еще один классный спектакль БГАИ - Фернандо Крап напісаў мне гэты ліст. Танкрэд Дорст - классик немецкой драматургии. В свое время этот спектакль получил приз на фестивале немецкой драматургии за лучшую режиссуру (Наташа Кузьменкова, для которой это была дипломная работа и получила).Спектакль на тот момент был недоработан, но в принципе неплохой и материал, есть что поставить, и ребята молодцы, стоит сходить!...

--------------------
В.Г.Белинский (с)

strel strel в оффлайне

писатель

Увогуле сам жанр Адамчыкава патрабуе даследавання.Пластычны тэатр? Сапраўды можна ўявіць спектаклі Адамчыкава як ланцуг пластычных мізансцэн. Больш чым дождж гэтым практычна і з'яўляецца. Але ж такое словаспалучэнне напамінае адразу пра Інжэст з Ёлкай У і гд. Балет між іншым таксама пластычны тэатр. С.В. і Больш чым дождж у гэтым радзе выглядаюць усё ж недарэчна. Тое, што робяць Манаеў, Кірычэнка ды Белахвосцік, наўрад ці можна назваць менавіта пластычным тэатрам. Пластыка ў ніх усё ж драматычных акцёраў, хоць і на высокім узроўні. Сам Адамчыкаў з маладымі купалаўцамі больш набліжаны да таго ж Інжэста, але ж і тут да экспрэсіі Іназемцава ім вельмі і вельмі далёка. Затое ён і не абмяжоўваецца выключна пластычнымі сродкамі, ад чаго спектаклі толькі выйграюць.Пантаміма? Найбольш блізкае азначэнне, ды толькі ў масавай свядомасці гэта больш цыркавы жанр. Ды драматычны момант у пантаміме зніжаны. А Адамчыкаў перадае ў сваіх імпрэзах сюжэт. І сюжэт "чытаецца".Мне раптам у галаву прыйшла цікавая паралель з нямым кінематографам! Нямы тэатр. Адамчыкаў выкарыстоўвае ў поўнай ступені ўсе тэатральныя сродкі за выключэннем голасу (і тое не цалкам). Можна проста чытаць п'есу, можна граць без дэкарацый, без музычнага афармлення, касцюмаў. Паказваць п'есу? Менавіта гэта і рабілі першыя акцёры "вялікага нямога". Можа "ён" рэінкарнаваўся ў новым стагоддзі

--------------------
В.Г.Белинский (с)

belchem belchem в оффлайне

энтузиаст

belchem популярный belchem популярный belchem популярный belchem популярный belchem популярный belchem популярный belchem популярный belchem популярный belchem популярный belchem популярный belchem популярный

Dzied Mazdaj (22.02.04 00:37) писал(a):

Мне кажется, что достоверность - немаловажная деталь искусства. Я, например, не могу смотреть средневековый фильм или сказку, если дорога в кадре исполосована протектором ГАЗ-66. Как Вы собираетесь играть со своими чувствами, если в элементарных режиссерских решениях нет искренности? Уж тогда лучше по методике Валерии: "Ты меня уведи, а потом - обмани.."

--------------------
Когда деревья были...
http://proza.ru:8004/author.html?vitaly

strel strel в оффлайне

писатель

belchem (14.03.04 03:02) писал(a):
Мне кажется, что достоверность - немаловажная деталь искусства. Я, например, не могу смотреть средневековый фильм или сказку, если дорога в кадре исполосована протектором ГАЗ-66. Как Вы собираетесь играть со своими чувствами, если в элементарных режиссерских решениях нет искренности? Уж тогда лучше по методике Валерии: "Ты меня уведи, а потом - обмани.."

уменне паверыць для ўспрымання твора мастацтва таксама важная, як і ўменне падмануць пры яго стварэнні. чаму ты не верыш у пратэктар, але верыш, што шатландскі нацыянальны герой, амерыканскі патрыёт вайны за незалежнасць і чыкагскі лавелас можа мець аднолькавае аблічча?мастацтва - гэта ілюзія, падман. Ці ты верыш, ці не...

--------------------
В.Г.Белинский (с)

kaljan kaljan в оффлайне

новичок

kaljan на старте

самый интеллегентный и по моему мнению лучший спектакль - "ART". Но если рассматривать спектакли белоруских драматургов, то одназначно "Тутэйшыя" и "Камэдыя".А раньше был ещё отличный спектакль - "Стриптиз" в постановке Н.Пинигина.

strel strel в оффлайне

писатель

kaljan (23.03.04 03:24) писал(a):
самый интеллегентный и по моему мнению лучший спектакль - "ART". Но если рассматривать спектакли белоруских драматургов, то одназначно "Тутэйшыя" и "Камэдыя".А раньше был ещё отличный спектакль - "Стриптиз" в постановке Н.Пинигина.

Марашэўскага з нацяжкай можна назваць беларускім аўтарам. У нашым выпадку твор усё ж перакладной. Але падпішуся пад усім. Банальна, але факт: лепшыя беларускія спектаклі ставіліся самае поздняе год пяць назад...Яшчэ раз, праўда, звяртаю ўвагу на Адамчыкава і "С.В."Варта глядзець.У ТБД знялі спектакль "Каласнікі". Я меў пра яго толькі станоўчыя водгукі. Хто паспеў яго паглядзець, адкажыце на адно толькі пытанне, ці варта яго было здымаць?

--------------------
В.Г.Белинский (с)

strel strel в оффлайне

писатель

праз тыдзень прэм'ера ў Рускім. Малады рэжысёр Павел Харланчук ставіць п'есу Сігарава "Дэтэктар ілжы". Што характэрна 1 красавіка.

--------------------
В.Г.Белинский (с)

strel strel в оффлайне

писатель

"Извещение Марии" новая пастаноўка Барыса Луцэнкі таксама прэтэндуе на званне самага-самага. Можа, нават небеспадстаўна. Адно скажу: спектакль на любіцеля. Калі не гледзячы на ўсе наезды гэтага форума на Рускі тэатр вам падабаюцца тамашнія акцёры (Чэкерэс, прыкладам), то спектакль мусіць здацца вам вельмі і вельмі насычаным. Шмат маналогаў, усе акцёры падчас іх прэзэнтуюць сябе з усіх бакоў. Актыўнага дзеяння на сцэне нешмат, так што акцёры вымушаны перасоўваць туды-сюды цяжкія стулы, якіх на сцэне цэлых пяць. Найбольш прыгожая мізансцэна, калі персанажы сідзяць за сталом на манер "Святой вячэры". Яна паўтараецца падчас спектаклю шматкроць. Месцамі пачынае граць громкая каталічная музыка. На пачатку і напрыканцы спектакля граюць званы. Ужывую. На нашых вачах.Змест адпавядае форме: звышпафасны (на манер сярэдневечных містэрый). Пафаснасці між іншым не адпавядае легкадумная сцэнаграфія - зялёны лужок, што зышоў нібыта з рэкламы альпенгольд.Каталікам мусіць спадабацца.

--------------------
В.Г.Белинский (с)

gvozdj gvozdj в оффлайне

графоман

gvozdj отключил(а) отображение уровня репутации

ViDaVi ViDaVi в оффлайне

новичок

ViDaVi популярный ViDaVi популярный ViDaVi популярный ViDaVi популярный ViDaVi популярный ViDaVi популярный ViDaVi популярный ViDaVi популярный ViDaVi популярный ViDaVi популярный ViDaVi популярный

По-мойму, лучшие спектакли у нас сняли ("Сон в летнюю ночь" в Купаловском, "№ 13" в Малом).Не могу понять, чем "Больше чем дождь" и "С.В." вызывает восхищение. Если "подбором музыки", то для того, чтоб взять её из "Амели" большой фантазии не надо. А З.Белохвостик - конечно, дама хорошая, да вот только она одинакова везде: использует одни и те же приёмы, многозначительные вздохи и паузы, играет со своим голосом. Везде играет саму себя, но органично это получается далеко не везде (мне кажется, только в "Ивонне" и "№13" это было уместно).А вообще у нас театр слишком одинаков.

Antifan Antifan в оффлайне

завсегдатай

Antifan популярный Antifan популярный Antifan популярный Antifan популярный Antifan популярный Antifan популярный Antifan популярный Antifan популярный Antifan популярный Antifan популярный Antifan популярный

По-моему, сейчас в Минске лучший спектакль — "Адвечная песня". Можно ходить бесконечно и не надоест!

--------------------
ЖИЗНЬ КОРОТКА, ИСКУССТВО ВЕЧНО!

ViDaVi ViDaVi в оффлайне

новичок

ViDaVi популярный ViDaVi популярный ViDaVi популярный ViDaVi популярный ViDaVi популярный ViDaVi популярный ViDaVi популярный ViDaVi популярный ViDaVi популярный ViDaVi популярный ViDaVi популярный

Antifan (09.05.05 18:58) писал(a):
По-моему, сейчас в Минске лучший спектакль — "Адвечная песня". Можно ходить бесконечно и не надоест!

Ага, если колонки не будут кряхтеть и вырубаться

strel strel в оффлайне

писатель

ViDaVi (10.05.05 11:56) писал(a):

гэта называецца lo-fiціпа модна

--------------------
В.Г.Белинский (с)

Antifan Antifan в оффлайне

завсегдатай

Antifan популярный Antifan популярный Antifan популярный Antifan популярный Antifan популярный Antifan популярный Antifan популярный Antifan популярный Antifan популярный Antifan популярный Antifan популярный

ViDaVi (10.05.05 11:56) писал(a):

Речь ведь о качестве работы режиссера, актеров, композитора и художника, а не о дрянной технике. Сегодня, 11-го, как раз "Адвечная". Кто придет, не пожалеет даже при накладках с микрофонами. Кстати, актеры в премьерных показах прекрасно пели и без них.

--------------------
ЖИЗНЬ КОРОТКА, ИСКУССТВО ВЕЧНО!

Ourson Ourson в оффлайне

писатель

Ourson популярный Ourson популярный Ourson популярный Ourson популярный Ourson популярный Ourson популярный Ourson популярный Ourson популярный Ourson популярный Ourson популярный Ourson популярный

Тутэйшыя. Без сомнений.

gvozdj gvozdj в оффлайне

графоман

Ourson (08.08.05 02:16) писал(a):
Тутэйшыя. Без сомнений.

Добро пожаловать на ТЕАТРАЛЬНЫЙ ФОРУМ БЕЛАРУСИ- это соседняя ветка форумов.

su007 su007 в оффлайне

новичок

su007 на старте

а тэатр "жест" вам знаёмы?

voiar voiar в оффлайне

завсегдатай

voiar отключил(а) отображение уровня репутации

susha007 (10.08.05 22:47) писал(a):
а тэатр "жест" вам знаёмы?

Конечно. знаком. Правда , под другим именем ИнЖест - пластический театр Вячеслава Иноземцева. Кстати, а почему сайт театра не обновляется с прошлого года?
Я так понимаю, что ЗДЕСЬ
обсуждение театральных тем- больше приветствуется. Встретимся там?

raizer raizer в оффлайне

новичок

raizer на старте

Сёння паглядзеу "Зацюканы апостал" А Макаёнка - вельми спадабалася!Чамусьци вельми близка да мяне...

igareha igareha в оффлайне

завсегдатай

igareha популярный igareha популярный igareha популярный igareha популярный igareha популярный igareha популярный igareha популярный igareha популярный igareha популярный igareha популярный igareha популярный

zatyraniy opostal (17.02.06 02:45) писал(a):
...близка да мяне...

Чым? Падрабязней?

gvozdj gvozdj в оффлайне

графоман

voiar (11.08.05 00:07) писал(a):
... Вячеслава Иноземцева...

ставил пластику в ТЮЗе в Бесплодных усилиях любви по Шекспиру (Шейко-МХАТ, Бородулин!). какая-то воспитательница будто бы под флагом ДЕТИ_МОРАЛЬ пожаловалась в упр. культ. Печатные наезды. Надо сходить посмотреть. Там Денис А-й - Фердинанд. По Академии у него пластика была летучий конек. Думаю, вещь. А? А то один припечатал: коллаж из собственной коллекции эротических открыток... Эхо-отзывы теплые и восторженные, пару вскриков: Ах-ДЕТИ!. (ТЮЗ-"от 16" (!) А вообще-то круги (по воде)- краткие. во всем. жаль.
Мнение?!

88vs1984 88vs1984 в оффлайне

энтузиаст

88vs1984 популярный 88vs1984 популярный 88vs1984 популярный 88vs1984 популярный 88vs1984 популярный 88vs1984 популярный 88vs1984 популярный 88vs1984 популярный 88vs1984 популярный 88vs1984 популярный 88vs1984 популярный

Есть ли что-либо такое-же весёлое как " Комедия" в Минских театрах? А то после работы голову напрягать не хочется, а вот отдохнуть...
Страницы: 1  2  3  4  5   из  5