45

Тут говорят!
Авторизация
Список форумов
Войти через аккаунт

Куда в Минске ходят белорусские спортсменки? Спросили у одной из самых знаменитых
Подписаться/отписаться на тему (функция доступна только для зарегистрированных пользователей) Любимая тема (вкл/выкл) []

Добавление сообщений к этой теме для незарегистрированных пользователей невозможно
Тему смотрит 1 незарегистрированный пользователь
Модераторы
Рейтинг темы:   (2731 просмотр)
Вы не можете создавать новые темы
Вы не можете отвечать на сообщения
Вы не можете прикреплять вложения
Вы не можете редактировать свои сообщения

Новости ТУТ Новости ТУТ в оффлайне

Новости ТУТ

wassiliy_trol wassiliy_trol сейчас на форумах

графоман

а на-лево в столице бывшие ни ходють!

aksakal aksakal в оффлайне

писатель

На тренировки пусть ходят!

pasichnik pasichnik в оффлайне

графоман

Напісаць артыкул па-беларуску , калі гераіня яго адказвае на мове нельга было?

Пыпомнілася колішняе інтэрв'ю на БТ з удзелам Міхаіла Фінберга: там журналіст задае пытанне па-руску, а Міхаіл Якаўлевіч адказвае на мове, журналіст ізноў па-расейску, а мэтр - па-беларуску...
Так сумна і сорамна стала за краіну...

--------------------
Все негодяи, к сожалению, общительны.©Артур Шопенгауэр.

serg_nemo serg_nemo в оффлайне

писатель

это по примеру Кокорина и Мамаева?
..
нормальны работник физического фронта должен ходит на тренировки ,
в баню , к массажисту
и спать!!!!
..
все остальные-это неудачники , которые только в нашей деревне
пользуются популятностью у плебса.

mr.zed mr.zed в оффлайне

завсегдатай

pasichnik (02.12.19 10:16) писал(a):
Напісаць артыкул па-беларуску , калі гераіня яго адказвае на мове нельга было?

Пыпомнілася колішняе інтэрв'ю на БТ з удзелам Міхаіла Фінберга: там журналіст задае пытанне па-руску, а Міхаіл Якаўлевіч адказвае на мове, журналіст ізноў па-расейску, а мэтр - па-беларуску...
Так сумна і сорамна стала за краіну...
Если что, у нас два гос языка, что закреплено в конституции! И, если вам что-то там "сумна і сорамна", то можете подыскать себе "краіну", которой вы будете гордиться...
П.С. на фоне ее исключительно русско- и англоязычных подписей к своим фото в Инстаграмм, да и русскоязычной подписи в ваших сообщениях, ее интервью и ваш коммент адекватными людьми воспринимаются как беларускамоўныя понты

графоман

mr.zed (03.12.19 10:56) писал(a):
Если что, у нас два гос языка, что закреплено в конституции! И, если вам что-то там "сумна і сорамна", то можете подыскать себе "краіну", которой вы будете гордиться...
П.С. на фоне ее исключительно русско- и англоязычных подписей к своим фото в Инстаграмм, да и русскоязычной подписи в ваших сообщениях, ее интервью и ваш коммент адекватными людьми воспринимаются как беларускамоўныя понты
Як нешта вам прапануецца па-беларуску - такія як вы пачынаюць успамінаць пра "..два гос языка, что закреплено в конституции..."
А як мы, беларусы, пачынаем патрабаваць роўных правоў для таксама дзяржаўнай(!) беларускай мовы па ВАШАЙ Канстытуцыі , то вы і вашы аднадумцы адмахваецеся: " беларускамоўныя понты"...

Хаця мне не вельмі зразумела чаму нават указы прэзідэнта друкуюцца толькі на рускай мове? Усе дзярж. старонкі ў інтэрнэце маюць 2 мовы, але на беларускую у большасці перакладзена толькі "шапка"...
Так і хочацца сказаць вашымі ж словамі: "Если что, у нас два гос языка"!

--------------------

mr.zed mr.zed в оффлайне

завсегдатай

pasichnik (03.12.19 13:38) писал(a):
Як нешта вам прапануецца па-беларуску - такія як вы пачынаюць успамінаць пра "..два гос языка, что закреплено в конституции..."
А як мы, беларусы, пачынаем патрабаваць роўных правоў для таксама дзяржаўнай(!) беларускай мовы па ВАШАЙ Канстытуцыі , то вы і вашы аднадумцы адмахваецеся: " беларускамоўныя понты"...

Хаця мне не вельмі зразумела чаму нават указы прэзідэнта друкуюцца толькі на рускай мове? Усе дзярж. старонкі ў інтэрнэце маюць 2 мовы, але на беларускую у большасці перакладзена толькі "шапка"...
Так і хочацца сказаць вашымі ж словамі: "Если что, у нас два гос языка"!

1) "Напісаць артыкул па-беларуску , калі гераіня яго адказвае на мове нельга было?" - в каком месте этого предложения прячется ваша "прапанова"? Прэтэнзію вижу, да. Отсюда вам и отсылка к конституции.
2) "...роўных правоў для таксама дзяржаўнай(!) беларускай мовы..." - каким образом и кто нарушает эти права? Вы же пишете тут на мове и вас никто не обязывает писать на русском. Вот и интервьюер не обязан был... Беларускамоўныя понты - это означает общаться в семье, соц сетях и пр. на русском, а интервью определенным сми типа ТУТ давать на мове.
3) "...мы, беларусы..." - это кто? Вообще-то я тоже белорус. Или по-вашему белорусы - это только 0,5-1% населения страны, которые три раза в год размахивают бчб-флагами ?
4) "...чаму нават указы прэзідэнта друкуюцца толькі на рускай мове?" - потому что это не запрещено и у нас два гос языка!!! Не нравится - идите во властные структуры и "друкуйце" на белорусском...
5-й путкт даже и писать уже не хочется... просто

графоман

mr.zed (03.12.19 14:20) писал(a):
1) "Напісаць артыкул па-беларуску , калі гераіня яго адказвае на мове нельга было?" - в каком месте этого предложения прячется ваша "прапанова"? Прэтэнзію вижу, да. Отсюда вам и отсылка к конституции.
2) "...роўных правоў для таксама дзяржаўнай(!) беларускай мовы..." - каким образом и кто нарушает эти права? Вы же пишете тут на мове и вас никто не обязывает писать на русском. Вот и интервьюер не обязан был... Беларускамоўныя понты - это означает общаться в семье, соц сетях и пр. на русском, а интервью определенным сми типа ТУТ давать на мове.
3) "...мы, беларусы..." - это кто? Вообще-то я тоже белорус. Или по-вашему белорусы - это только 0,5-1% населения страны, которые три раза в год размахивают бчб-флагами ?
4) "...чаму нават указы прэзідэнта друкуюцца толькі на рускай мове?" - потому что это не запрещено и у нас два гос языка!!! Не нравится - идите во властные структуры и "друкуйце" на белорусском...
5-й путкт даже и писать уже не хочется... просто
Дазвольце цытатай:

Адкажы!
Брат мой!
Братка мой!
Братачка родны!
Адкажы – сам сабе адкажы:
Чым зрабіўся табе непрыгодны
Скарб бясцэнны тваёй жа душы?

Ад чаго так бяздумна, бязмоўна
Ты яго выракаешся сам?
І чаму табе так усё роўна,
Што аборай становіцца храм?

Ці таму, што калісьці падступна
Растапталі твой шчыры давер?
Што на ніве, дзе сеяў ты рупна,
Вытраўляліся ўсходы твае?

Што ў стагодзьдзях варожыя збродні
Расьпіналі твой лёс на крыжы?
Брат мой,
Братка мой,
Братачка родны,
Адкажы – сам сабе адкажы!

Жыў ты ў горы, змагаўся ў няволі,
I канаў, і сыходзіў крывёй,
I жывым ты гарэў, а ніколі
Не саромеўся мовы сваёй.

Схамяніся ж, ачніся, агледзься!
Ды разваж, ды раздумай як сьлед:
Што пакінеш ты з поля ў налецьце?
З чым нашчадкі пакажуцца ў сьвет?

Ці паверыў, што род твой бясплодны,
I свой лёс прамяняў на чужы?..
Брат мой!
Братка мой!
Братачка родны!
Адкажы! Сам сабе адкажы!

--------------------

yurgent yurgent в оффлайне

Хмырь

Помню , с будущей женой покупали бутылку кефира и булочки ,

шли на стадион Динамо и там распивали под разговоры ....романтика...