53

Тут говорят!
Авторизация
Список форумов
Войти через акаунт

мэсідж інсталяцыяў спэнсэра туніка.
Подписаться/отписаться на тему (функция доступна только для зарегистрированных пользователей) Любимая тема (вкл/выкл) []

Страницы: 1  2  3  4  5   из  5
Добавление сообщений к этой теме для незарегистрированных пользователей невозможно
Тему смотрит 1 незарегистрированный пользователь
Модераторы
Рейтинг темы:   (9125 просмотров)
Вы не можете создавать новые темы
Вы не можете отвечать на сообщения
Вы не можете прикреплять вложения
Вы не можете редактировать свои сообщения

Люціч Люціч в оффлайне

графоман

Люціч популярный Люціч популярный Люціч популярный Люціч популярный Люціч популярный Люціч популярный Люціч популярный Люціч популярный Люціч популярный Люціч популярный Люціч популярный

[сьвята жыцьця, ці то апалёгія сьмерці?]

зрэшты, прапанаваная альтэрнатыва, якую я пазычыў у адным з артыкулаў, прысьвечаных мастаку стрып-арту спэнсэру туніку зусім неабавязковая. яна прыведзеная, хутчэй, у якасьці затраўкі, а ваш адказ можа ляжаць у абсалютна іншай плоскасьці - гэтак нават цікавей!

мне пакульшто цяжка выразна акрэсьліць свае асабістыя адчуваньні. найлепшае азначэньне для іх на дадзены момант - амбівалентныя. сумесь страха й зьдзіўленьня (з макавінкай непрыманьня, нават агіды). цяжка сказаць, што ў гэтай сумесі пераважае.

хацелася б пачуць меркаваньні людзей, якія разумеюць мастацтва (і найсамперш, напэўна, URI_) і здатныя артыкуляваць сваё бачаньне невэрбальнага (для мяне гэта неверагодна складана).

а ўсім астатнім "простым сьмяротным", як я, прапаную адказаць на наступнае пытаньне: ці хацелася б вам/маглі б вы узяць удзел у падобнай інсталяцыі? (адразу папярэджваю - грошай за масоўку ня плацяць :-) - удзельнік атрымлівае толькі адзін фотаздымак, больш нічога).

цікава, чаму (незалежна ад таго адказалі вы "так" ці "не")?

для тых, хто не пабачыў спасылку (яна замаскаваная пад першым сказам, які вылучаны чырвоным ) альбо паляніўся па ёй схадзіць, зьмяшчаю фота аднае з інсталяцыяў -

--------------------
Вата в ушах, полные карманы взрывчатки.

Люціч Люціч в оффлайне

графоман

Люціч популярный Люціч популярный Люціч популярный Люціч популярный Люціч популярный Люціч популярный Люціч популярный Люціч популярный Люціч популярный Люціч популярный Люціч популярный

ну, а калі на гэтае пытаньне адказваць няёмка ці папросту няма чаго (бывае ж і такое?), дык запрашаю паразважаць над тым, што прываблівае людзей на тыя здымкі? якая ў іх матывацыя? дзеля чаго яны прыходзяць?

--------------------

dolka dolka в оффлайне

ветеран

dolka популярный dolka популярный dolka популярный dolka популярный dolka популярный dolka популярный dolka популярный dolka популярный dolka популярный dolka популярный dolka популярный

Вот такой месседж лично я в этом увидела.
Беззащитность человеческого существа перед миром техно. Обреченность существования многократно растиражированных Адам и Ев, забывших о фиговом листе и уставших стыдится Господа. А главное – парадоксальная абсолютная чистота и никакой эротики!
Монументальные человеческие пирамиды сталинского и нацистского режима рухнули наземь и неподвижно застыли. Величие силы и мощи человеческой уступили место величию массовой беспомощности. Какие еще будут мнения?

krissia krissia в оффлайне

ветеран

krissia популярный krissia популярный krissia популярный krissia популярный krissia популярный krissia популярный krissia популярный krissia популярный krissia популярный krissia популярный krissia популярный

Liucicz (30.10.03 05:30) писал(a):
ну, а калі на гэтае пытаньне адказваць няёмка ці папросту няма чаго (бывае ж і такое?), дык запрашаю паразважаць над тым, што прываблівае людзей на тыя здымкі? якая ў іх матывацыя? дзеля чаго яны прыходзяць?

Ты каких людей имеешь в виду? Статистов на снимках или тех, кто посещает выставки?

--------------------
go 1 xer ok

Люціч Люціч в оффлайне

графоман

krissia (30.10.03 21:03) писал(a):
Ты каких людей имеешь в виду? Статистов на снимках или тех, кто посещает выставки?

статыстаў.

--------------------

URI_ URI_ в оффлайне

писатель

URI_ популярный URI_ популярный URI_ популярный URI_ популярный URI_ популярный URI_ популярный URI_ популярный URI_ популярный URI_ популярный URI_ популярный URI_ популярный

Вот, что мне это напоминает. Суть в общем-то одна.

Люціч Люціч в оффлайне

графоман

URI_ (31.10.03 14:26) писал(a):
http://www.coh.arizona.edu/german/christo.jpgВот, что мне это напоминает. Суть в общем-то одна.

ціпа, маштабнасьць і відовішчнасьць?

паводле гэтае прыкметы можна багата чаго абсалютна разнароднага зваліць да кучы. хіба згаданыя долькай сталінскія чалавека-піраміды нясуць такі самы мэсідж, што й працы спэнсэра? напэўна ж не.

дый спэснсэр працуе ня толькі з вялізнымі "натоўпамі" (калі людзей, якія ляжаць нерухома на зямлі можна назваць натоўпам), але й з дзясяткам-другім, а то й з адным-двума чалавекамі.

вось, паглядзі -

што агульнага паміж гэтымі здымкамі й запакаваным рэйхстагам крысто?

--------------------

dolka dolka в оффлайне

ветеран

dolka популярный dolka популярный dolka популярный dolka популярный dolka популярный dolka популярный dolka популярный dolka популярный dolka популярный dolka популярный dolka популярный

Еще две работы этого же автора. Обратите внимание на руки: у первой девушки руки и плечи сковал страх, у второй (ниже) они опустились от бессилия. Кажется, вопрос Лютича «што прываблівае людзей на тыя здымкі?» актуален и для самого автора и для тех людей, которых он снимает. Снимаются непрофессионалы: оголенное тело не отшлифовано линзами фотокамер, нет профессионального бесстыдства. Автор ставит людей прямо с вытянутыми вдоль тела руками, подчеркивая их естественную скованность и естественный стыд. Почему эти девушки оказались тут, на фоне антарктических пингвинов и на окраине какой-то латиноамериканской деревушки? Неслиянность человека с окружающей средой, его кардинальное отличие от нее и воля художника вписать эти тела в среду силой искусства, сделать интересный коллаж из разумных человеческих существ и созвучных им природных пейзажей.

krissia krissia в оффлайне

ветеран

krissia популярный krissia популярный krissia популярный krissia популярный krissia популярный krissia популярный krissia популярный krissia популярный krissia популярный krissia популярный krissia популярный

Liucicz (31.10.03 12:39) писал(a):
статыстаў.

Сама об этом думала - много ли им платят, или еще как-то мотивируют. Склоняюсь к тому, что это лишь деньги. Не бедный, однако дядечка.
(Это про тех, где людей много).

Там, где людей много - впечатляют снимки.
Не могу пока описать свое смутное впечатление, однако похоже на Нью-Йорк

Совпадает с моим ощущением города (местами он точно такой). Люди лежат на улице как разбросанный мусор. А на мосту - как потоки машин. Пока это все, что приходит в голову. Вообще другого столь странного для меня города я пока что не видела.

--------------------
go 1 xer ok

Yana2005 Yana2005 в оффлайне

графоман

Yana2005 популярный Yana2005 популярный Yana2005 популярный Yana2005 популярный Yana2005 популярный Yana2005 популярный Yana2005 популярный Yana2005 популярный Yana2005 популярный Yana2005 популярный Yana2005 популярный

По следующей ссылке - выставленные экспозиции Туника в различных музеях с указанием точного места и даты фотографированияhttp://www.spencertunick.com/links.html

Люціч Люціч в оффлайне

графоман

krissia (31.10.03 20:44) писал(a):
Сама об этом думала - много ли им платят, или еще как-то мотивируют. Склоняюсь к тому, что это лишь деньги. Не бедный, однако дядечка.
(Это про тех, где людей много).

няпраўда твая. я ж адмыслова заўважыў для тых, хто шукацьме мэркантыльны складнік - удзельнікі ані шэлега не атрымоўваюць. толькі адзін фотаздымак, і ўсё. таму тваё тлумачэньне адпадае - гэта чысьцюткае валанцёрства. голы энтузіязм (во, каламбур нечакана атрымаўся).

--------------------

Люціч Люціч в оффлайне

графоман

dolka (30.10.03 19:27) писал(a):
Вот такой месседж лично я в этом увидела. Беззащитность человеческого существа перед миром техно.

і яшчэ, мажліва, неадэкватнасьць яго гэтаму сьвету. альбо несувымернасьць аголенага чалавека ўласным рукатворным ляндшафтам. ён/яна ўспрымаецца ў гэтым атачэньні, як нешта чужароднае, ці, лепей сказаць, тагасьветнае ("потустороннее", па-расейску).

Обреченность существования многократно растиражированных Адам и Ев, забывших о фиговом листе и уставших стыдится Господа. А главное – парадоксальная абсолютная чистота и никакой эротики!
Монументальные человеческие пирамиды сталинского и нацистского режима рухнули наземь и неподвижно застыли. Величие силы и мощи человеческой уступили место величию массовой беспомощности. Какие еще будут мнения?

гэткім чынам убачыць мог, пэўна, толькі той, хто мае трэйцяе вока! :-) як прыгожа. "масавая бездапаможнасьць"...

--------------------

Люціч Люціч в оффлайне

графоман

dolka (31.10.03 18:48) писал(a):
Еще две работы этого же автора.

я таксама хацеў зьмясьціць гэтыя два здымкі, але крыху зь іншай мэтай. вось якраз у іх мяне зьдзівіла гармонія. так-так, менавіта гармонія, нягледзячы на выразную сарамлівую скутасьць дзяўчынак. але не зацяганая й зашмальцаваная ўжо "гармонія з прыродай", а нейкае таямнічае суладзьдзе зь месцам (топасам, які належыць, хутчэй, наасфэры). зь месцам свайго пражываньня й, мусібыць, нараджэньня. я бачу тут невытлумачальнае зьліцьцё нацыянальнай прыналежнасьці месца й чалавека ("нацыянальнай" гэта не зусім дакладна, але я не магу падабраць іншага прыметніка). выгіны целаў чароўным чынам паўтараюць выгіны навакольля, яны злучаныя нейкай нябачнай але непарыўнай пупавінай, авеяныя адзіным духам (болей у паганскім, ніж хрысьціянскім сэнсе). лацінская амэрыка й поўнач (дый паўднёва-афрыканская рэспубліка - на здымку вышэй, з двума мужчынамі) выражаныя тут неверагодна аб'ёмна! я ўбачыў іх нібыта ў магічным крышталёвым шары. дарэчы, спэнсэр тунік квапіцца зьдзейсьніць праект "Аголены Сьвет". як на мой погляд, праект вельмі цікавы й, мажліва, распавядзе нам пра сьвет болей, чымся ўсе працы этнолягаў, культуролягаў ды антраполягаў разам узятыя. галоўнае - ўмець убачыць.

--------------------

Люціч Люціч в оффлайне

графоман

URI_ (31.10.03 14:26) писал(a):
http://www.coh.arizona.edu/german/christo.jpgВот, что мне это напоминает. Суть в общем-то одна.

мне здаецца, мэсідж крысто ня проста адрозны, а супрацьлеглы! запакаваны рэйхстаг робіць рукатворны сьвет вялізных будынінаў як быццам свойскім, хатнім. такім сабе музэям на адкрытым паветры. ён гаворыць гучнае "ТАК!" гэтаму сьвету й замацоўвае апранутасьць чалавека... праз тое надаючы штучнасьці статус адзінае сапраўднасьці...

--------------------

Гоблин Гоблин в оффлайне

графоман

Гоблин популярный Гоблин популярный Гоблин популярный Гоблин популярный Гоблин популярный Гоблин популярный Гоблин популярный Гоблин популярный Гоблин популярный Гоблин популярный Гоблин популярный

В прошлом году он и у нас снимал. Мой украинский друг по этому поводу тогда сказал - Я знаю что в Монреале много педе, но это уж слишком...

Люціч Люціч в оффлайне

графоман

Гоблин (01.11.03 07:05) писал(a):
В прошлом году он и у нас снимал. Мой украинский друг по этому поводу тогда сказал - Я знаю что в Монреале много педе, но это уж слишком...

montreal / musee d'art contemporain de montrealна гэтай інсталяцыі людзі выглядаюць як працяг плыні з вадою фантанаў, якая быццам расьцякаецца па плошчы.

--------------------

Гоблин Гоблин в оффлайне

графоман

Гоблин популярный Гоблин популярный Гоблин популярный Гоблин популярный Гоблин популярный Гоблин популярный Гоблин популярный Гоблин популярный Гоблин популярный Гоблин популярный Гоблин популярный

Liucicz (01.11.03 07:29) писал(a):
montreal / musee d'art contemporain de montrealна гэтай інсталяцыі людзі выглядаюць як працяг плыні з вадою фантанаў, якая быццам расьцякаецца па плошчы.

Знаю я это место. Но в центре города я редко появляюсь.

Люціч Люціч в оффлайне

графоман

krissia (31.10.03 20:44) писал(a):
Там, где людей много - впечатляют снимки. Не могу пока описать свое смутное впечатление, однако похоже на Нью-Йорк

гэта, дарэчы, і ёсьць ню-ёрк.

--------------------

Люціч Люціч в оффлайне

графоман

пытаньне да тутэйшых і тамтэйшых, і ўвогуле ўсіх "прахадзімцаў": як на ваш погляд, ці мажлівая падобная інсталяцыя ў беларусі, менску? я маю наўвазе хутчэй ня тое, дадуць улады дазвол на здымкі, не дадуць (вядома ж, не - але ў ню-ёрку яны таксама рабіліся напаўлегальна: там існуе закон, згодна зь якім публічнае агаленьне забароненае й караецца ў судовым парадку; спэнсэр тунік, між іншым, неаднойчы пацярпеў праз тое), а ці знойдуцца добраахвотнікі? беларусы - паводле лягенды - ня толькі талерантная, але й надзвычай цнатлівая нацыя.

--------------------

runas runas в оффлайне

писатель

runas популярный runas популярный runas популярный runas популярный runas популярный runas популярный runas популярный runas популярный runas популярный runas популярный runas популярный

Liucicz (01.11.03 07:29) писал(a):

Кошмаррррр!После просмотра этих фото секс кажется сумасшедшей идеей...Лютич, эту тему нужно было открыть в разделе "про это"! Народ бы взбодрился

dolka dolka в оффлайне

ветеран

runas (02.11.03 00:07) писал(a):
Кошмаррррр!После просмотра этих фото секс кажется сумасшедшей идеей...Лютич, эту тему нужно было открыть в разделе "про это"! Народ бы взбодрился

Не «кошмаррррр» вовсе, а полуночное просветление постигло брата рунаса – аки тысячелепестковый лотос раскрылась чакра его сахасрара и познал он главный messege, который хотел донести до него художник о том, что секс – это злая и сумасшедшая идея, уводящая человека в тупиковую бездну сладости общения с собственным «Я», скрывающая за призрачной майей социальной телесности истинную божественную телесность (целостность) «Другого».Почто гонишь нас брат рунас в туманные форумы «Про Это», если познал, что здесь вовсе не про «это», а наоборот?

evita_peron evita_peron в оффлайне

графоман

evita_peron суперзвезда evita_peron суперзвезда evita_peron суперзвезда evita_peron суперзвезда evita_peron суперзвезда evita_peron суперзвезда evita_peron суперзвезда evita_peron суперзвезда evita_peron суперзвезда evita_peron суперзвезда evita_peron суперзвезда

Почто гонишь нас брат рунас в туманные форумы «Про Это», если познал, что здесь вовсе не про «это», а наоборот? [/в_ответ_на] Вот уж точно . Не про "это" ."Это" после сего дивного зрелища как-то напряжно и вроде даж неуместно

--------------------
Вышыванка

Люціч Люціч в оффлайне

графоман

2 runas & evita_peron ну праўда, прычым тут "гэта"? далося яно вам! выглядае на тое, што вы ні аб чым апрача "гэтага" й думаць ня можаце. :-)

--------------------

iva_dim iva_dim в оффлайне

графоман

iva_dim популярный iva_dim популярный iva_dim популярный iva_dim популярный iva_dim популярный iva_dim популярный iva_dim популярный iva_dim популярный iva_dim популярный iva_dim популярный iva_dim популярный

Liucicz (30.10.03 03:40) писал(a):
[сьвята жыцьця, ці то апалёгія сьмерці?] а ўсім астатнім "простым сьмяротным", як я, прапаную адказаць на наступнае пытаньне: ці хацелася б вам/маглі б вы узяць удзел у падобнай інсталяцыі? (адразу папярэджваю - грошай за масоўку ня плацяць :-) - удзельнік атрымлівае толькі адзін фотаздымак, больш нічога). цікава, чаму (незалежна ад таго адказалі вы "так" ці "не")?

Принять участие в данной инсталяции я бы отказался по ряду причин.Прежде всего мне не нравиться быть марионеткой.В данном контексте я рассматриваю его творения с точки зрения манипуляций над людьми.Его работы мне напоминают передачи с заседаний сект фанатиков когда адепты в едином порыве по указке гуру делают те или иные вещи.Скажем так я также неоднозначно воспринимаю его страсть к показу обнаженных тел в таких масштабах.Одно дело когда это небольшая композиция другое дело когда используются сотни людей.При этом насколько я помню его сьемки он то сам находится в одежде.Ну и ко всему прочему не люблю открытое обнажение-напоминает эксгибиционизм,чем не страдаю.Вот такое дилетантское мнение.

--------------------
http://iva_dim.livejournal.com

Люціч Люціч в оффлайне

графоман

iva_dim (03.11.03 05:31) писал(a):
Принять участие в данной инсталяции я бы отказался по ряду причин.[...] При этом насколько я помню его сьемки он то сам находится в одежде.

ну, а калі б спадар спэнсэр гойсаў там з фотаапаратам галяком, дык яшчэ б падумаў ісьці ці не? :-)

--------------------

графоман

iva_dim популярный iva_dim популярный iva_dim популярный iva_dim популярный iva_dim популярный iva_dim популярный iva_dim популярный iva_dim популярный iva_dim популярный iva_dim популярный iva_dim популярный

Liucicz (03.11.03 07:19) писал(a):
ну, а калі б спадар спэнсэр гойсаў бы там з фотаапаратам галяком, дык яшчэ б падумаў ісьці ці не? :-)

Даже если бы он голым с плакатом бегал,все равно бы не принял участие.Не люблю толпу.

--------------------

Люціч Люціч в оффлайне

графоман

уммм... а зь якім плякатам?

--------------------

графоман

Liucicz (03.11.03 08:04) писал(a):
уммм... а зь якім плякатам?

Варианты текстов1.Будь как я2.Мне не холодно3.Все на сьемкиВыбирай какой нравится.

--------------------

графоман

Liucicz (01.11.03 08:21) писал(a):
пытаньне да тутэйшых і тамтэйшых, і ўвогуле ўсіх "прахадзімцаў": як на ваш погляд, ці мажлівая падобная інсталяцыя ў беларусі, менску? я маю наўвазе хутчэй ня тое, дадуць улады дазвол на здымкі, не дадуць (вядома ж, не - але ў ню-ёрку яны таксама рабіліся напаўлегальна: там існуе закон, згодна зь якім публічнае агаленьне забароненае й караецца ў судовым парадку; спэнсэр тунік, між іншым, неаднойчы пацярпеў праз тое), а ці знойдуцца добраахвотнікі? беларусы - паводле лягенды - ня толькі талерантная, але й надзвычай цнатлівая нацыя.

На мой взгляд маловероятна.Причина-в отсутствии свободомыслящих людей,постоянная жизнь под прессингом проблем и оценочных суждений.Обсудить кто и что сделал у нас народ мастер.

--------------------

runas runas в оффлайне

писатель

runas популярный runas популярный runas популярный runas популярный runas популярный runas популярный runas популярный runas популярный runas популярный runas популярный runas популярный

dolka (02.11.03 21:40) писал(a):
Не «кошмаррррр» вовсе, а полуночное просветление постигло брата рунаса – аки тысячелепестковый лотос раскрылась чакра его сахасрара и познал он главный messege, который хотел донести до него художник о том, что секс – это злая и сумасшедшая идея, уводящая человека в тупиковую бездну сладости общения с собственным «Я», скрывающая за призрачной майей социальной телесности истинную божественную телесность (целостность) «Другого».Почто гонишь нас брат рунас в туманные форумы «Про Это», если познал, что здесь вовсе не про «это», а наоборот?

Чтобы все братья-пользователи тутбая познали истину, просветлились и отвратилися от скверны "этого".
Страницы: 1  2  3  4  5   из  5